Στο πλαίσιο του εορτασμού των 60 χρόνων από την ίδρυση της Ένωσης Συντακτών Επαρχιακού Τύπου (1963-2023), η Γενική Συνέλευση επέλεξε και το Διοικητικό Συμβούλιο αποφάσισε ομόφωνα, να απονείμει τιμητική πλακέτα προσφοράς εξαιρετικών υπηρεσιών προς την Ένωση, σε έξι συνολικά μέλη της.
Ο Περικλής Χατζηγιάννης είναι ένα από τα τακτικά και συνεπή μέλη της ΕΣΕΤ με παρουσία μεγαλύτερη των 40 χρόνων στην Ένωση και με ενεργό ακόμη δημοσιογραφική παρουσία στην ελληνική περιφέρεια.
Η ΕΣΕΤ αναγνωρίζει και τιμά την εξαιρετική του δημοσιογραφική πορεία και ταυτόχρονα την συμμετοχή και την προσφορά του σε πολιτιστικούς και κοινωνικούς φορείς της Πιερίας.
Η απόφαση αυτή ανακοινώθηκε στην πανηγυρική έναρξη του 53ου Πανελλήνιου Δημοσιογραφικού Συνεδρίου της ΕΣΕΤ την Παρασκευή 17 Μαρτίου 2023, ώρα 19.00 στο Αποστολοπούλειο Πνευματικό Κέντρο Τρίπολης.
![Ένωση Συντακτών Επαρχιακού Τύπου: Απονομή Τιμητικής Πλακέτας Προσφοράς Εξαιρετικών Υπηρεσιών Στον Χατζηγιάννη Περικλή 1 Eset Timi Xatzigiannis Periklis 1](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2023/03/eset-timi-xatzigiannis-periklis-1-1160x774.jpg)
Προσωπικό ζήτημα δεν επέτρεψε τον Περικλή Χατζηγιάννη να παραστεί στην απονομή στην Τρίπολη. Συμμετείχε όμως διαδικτυακά στις εργασίες του Συνεδρίου.
Την επίδοση της τιμητικής πλακέτας ανέλαβαν τα μέλη του Δ.Σ., η Τάνια Δούλαλα, Ταμίας και ο Γιώργος Κουκουλιάτας μέλος του Δ.Σ.
![Ένωση Συντακτών Επαρχιακού Τύπου: Απονομή Τιμητικής Πλακέτας Προσφοράς Εξαιρετικών Υπηρεσιών Στον Χατζηγιάννη Περικλή 2 Eset Timi Xatzigiannis Periklis 6](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2023/03/eset-timi-xatzigiannis-periklis-6.jpg)
![Ένωση Συντακτών Επαρχιακού Τύπου: Απονομή Τιμητικής Πλακέτας Προσφοράς Εξαιρετικών Υπηρεσιών Στον Χατζηγιάννη Περικλή 3 Eset Timi Xatzigiannis Periklis 3](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2023/03/eset-timi-xatzigiannis-periklis-3-1160x774.jpg)
![Ένωση Συντακτών Επαρχιακού Τύπου: Απονομή Τιμητικής Πλακέτας Προσφοράς Εξαιρετικών Υπηρεσιών Στον Χατζηγιάννη Περικλή 4 Eset Timi Xatzigiannis Periklis 5](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2023/03/eset-timi-xatzigiannis-periklis-5-1160x801.jpg)
![Ένωση Συντακτών Επαρχιακού Τύπου: Απονομή Τιμητικής Πλακέτας Προσφοράς Εξαιρετικών Υπηρεσιών Στον Χατζηγιάννη Περικλή 5 Eset Timi Xatzigiannis Periklis 2](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2023/03/eset-timi-xatzigiannis-periklis-2.jpg)