Με λαμπρότητα εορτάστηκε η Επανάσταση του Κολινδρού το 1878.
Οι εορταστικές εκδηλώσεις ξεκίνησαν με την δοξολογία στον Ιερό Ναό της Αγίας Παρασκευής Κολινδρού, τελέσθηκε Αρχιερατική Θεία Λειτουργία χοροστατούντος του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος κ. Γεωργίου.
Ακολούθησε κατάθεση στεφάνων στο μνημείο του Νικόλαου Λούση στην πλατεία του Κολινδρού και οι εκδηλώσεις έληξαν με την μαθητική παρέλαση στην κεντρική οδό του Κολινδρού.
Μαθητική παρέλαση στην κεντρική οδό του Κολινδρού..
Στις εκδηλώσεις όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος τίμησαν με την παρουσία τους o Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολος Τζιτζικώστας, οι Βουλευτές Πιερίας Φώντας Μπαραλιάκος, Σάββας Χιονίδης, Μπέττυ Σκούφα, η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας Σοφία Μαυρίδου, ο Δήμαρχος Πύδνας Κολινδρού Ανέστης Μανώλας, οι πολιτευτές Σπύρος Κουλκουδίνας, Δημήτρης Μπέης, οι τοπικές αρχές και πλήθος κόσμου.
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 1 Dsc 0435](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0435-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 2 Dsc 0451](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0451-533x799.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 3 Dsc 0437](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0437-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 4 Dsc 0439](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0439-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 5 Dsc 0443](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0443-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 6 Dsc 0447](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0447-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 7 Dsc 0449](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0449-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 8 Dsc 0453](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0453-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 9 Dsc 0456](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0456-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 10 Dsc 0459](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0459-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 11 Dsc 0463](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0463-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 12 Dsc 0464](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0464-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 13 Dsc 0465](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0465-533x799.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 14 Dsc 0467](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0467-533x799.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 15 Dsc 0473](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0473-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 16 Dsc 0474](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0474-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 17 Dsc 0484](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0484-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 18 Dsc 0488](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0488-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 19 Dsc 0489](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0489-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 20 Dsc 0491](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0491-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 21 Dsc 0492](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0492-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 22 Dsc 0495](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0495-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 23 Dsc 0496](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0496-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 24 Dsc 0505](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0505-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 25 Dsc 0508](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0508-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 26 Dsc 0514](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0514-1024x684.jpg)
![Εκδηλώσεις Μνήμης Για Την Επανάσταση Στον Κολινδρό (Φωτο-Βίντεο) 27 Dsc 0518](https://odigos-pierias.gr/wp-content/uploads/2023/02/DSC_0518-1024x684.jpg)
Το ιστορικό της επανάστασης
Ο Επίσκοπος Κίτρους Νικόλαος Λούσης ήταν η πρωταγωνιστική προσωπικότητα της Επανάστασης του 1878. Γεννήθηκε στη Στενήμαχο της Βόρειας Θράκης (ανατολικής Ρωμυλίας), το 1840. Χειροτονήθηκε διάκονος από τον τότε Μητροπολίτη Φιλιππούπολης. Από την θέση αυτή θα παίξει πολυδιάστατο ρόλο για το Έθνος.
Αγωνίζεται κατά της επικράτησης των Τούρκων και πολεμάει στην πρώτη γραμμή στις επάλξεις της ακρόπολης του του Βορειοθρακικού Ελληνισμού την Φιλιππούπολη.
Όταν το 1868 κηρύχθηκε η Επανάσταση κατά των Τούρκων στην Ελλάδα ο Νικόλαος Λούσης, έφυγε από την Φιλιππούπολη και ήρθε στα Χανιά ως δάσκαλος και πήρε μέρος σ΄αυτήν, επικεφαλής σώματος εθελοντών.
Μετά την λήξη της επανάστασης έρχεται και διδάσκει στο Λύκειο μέχρι το 1874. Η γνωριμία του με τον Μητροπολίτη Θεσ/νίκης και μετέπειτα Πατριάτρχη Κων/πόλεως Ιωακείμ Γ΄, τον έφερε στην Θεσ/νίκη ,όπου σαν συνοδός τον προήγαγε σε Επίσκοπο Ιωακείμ, τον Κίτρους το 1875, με έδρα τον Κολινδρό.
Του ικανού αυτού Ιεράρχη έργο είναι η Επανάσταση του Κολινδρού τον Φεβρουάριο του 1878, την οποία είχε προσχεδιάσει και είχε αναλάβει υπεύθυνα από καιρό. Η επανάσταση αυτή του Κολινδρού δεν έφερε το ποθητό αγαθό της ελευθερίας στην περιοχή.
Πέτυχε όμως την ανατροπή της συνθήκης του Αγίου Στεφάνου που “κατασκεύαζε” τη Μεγάλη Βουλγαρία σε βάρος του Ελληνισμού και επιτεύχθηκε η προσάρτηση στα ελληνικά εδάφη, της Θεσσαλίας κι ενός τμήματος της Ηπείρου.
Ο Επίσκοπος πικραμένος από την αποτυχία της Επανάστασης, πήγε στη Θεσσαλία όπου συνεργάστηκε με του επαναστάτες της και από εκεί στη Λαμία, όπου κάτοικοι και αρχές τον υποδέχτηκαν με ενθουσιασμό. Δεν επέστρεψε στην έδρα του τον Κολινδρό, αλλά αποσύρθηκε σ΄ένα σπίτι στον Πειραιά, όπου πέθανε από φυματίωση στις 29 Ιανουαρίου σε ηλικία 42 μόλις ετών.
Η τότε ελληνική κυβέρνηση τον τίμησε μετά θάνατον, αποδίδοντας στο νεκρό τιμές υποστρατήγου. Την κηδεία του τίμησαν χιλιάδες λαού, βουλευτές, υπουργοί και ο τότε Πρωθυπουργός Χαρίλαος Τρικούπης.