Αιγινιακός – ΑΕ Περίστασης 2 – 1 Πήρε το Ντέρμπι κορυφής το Αιγίνιο !

διαφήμιση

Αιγινιακός – ΑΕ Περίστασης 2 – 0 Πήρε το Ντέρμπι κορυφής το Αιγίνιο !

Του Γιώργου Καρανικόλα

Ο Αιγινιακός με πολλά ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα κατάφερε με ολική ανατροπή να κερδίσει στο ντέρμπι των πρωτοπόρων της 10ης μέρας του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας την ΑΕ Περίστασης με σκόρ  2 – 1 και απολαμβάνει πλέον μόνος του την “μοναξιά” της κορυφής .

Στο κατάμεστο από φιλάθλους και των δύο ομάδων γήπεδο Αιγινίου “Γιάννης Παραλυκίδης”, η ομάδα του Γιώργου Ντάμτσιου βρέθηκε στο Α’ ημίχρονο πίσω στο σκόρ, όμως μέσα σ’ ένα εκρηκτικό τρίλεπτο ( 50′ – 53) στις αρχές της επανάληψης γύρισε το μάτς και έφτασε στο σπουδαίο τρίποντο απέναντι σε μια καλογυμνασμενη ομάδα, που πάλαιψε δυναμικά κηνυγώντας το θετικό αποτέλεσμα .

Πάντως οι Αιγινιώτες ήταν πολύ ανώτεροι και ανταγωνιστικοί και ειδικά στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο έβγαζαν… φωτιές, έτσι δίκαια ανέτρεψαν την σε βάρος τους κατάσταση, παίζοντας ποδόσφαιρο υψηλών απαιτήσεων .

Στο 37′ μετά από κόρνερ ο Κολαξίδης με το κεφάλι τροφοδότησε τον έμπειρο Κώστα Αποστολίδη, που με νέα κεφαλιά, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού,

“παγωσε” τους γηπεδούχους γράφοντας το 0 – 1 .

Στο 50′ Ο Κόλα έκανε εξαιρετική σέντρα και ο 16χρόνος Κώστας Τασιώνας πετάχτηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με φοβερή κεφαλιά έστειλε την μπαλλα στα δίχτυα, φέρνοντας το μάτς στα ίσια .

Τρία λεπτά αργότερα ο Βασίλης Χατζηδίμπας με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής αιφνιδίασε τον γκολκίπερ Γαβριηλίδη σημειώνοντας το τελικό 2-1 .

Διαιτητής ο κ. Γιώργος Ασλανίδης και Βοηθοί Διαιτητές οι κ.κ. Κουτσικανίδης και Μαυρογιώργης .

Οι συνθέσεις

Αιγινιακός ( Γιώργος Ντάμτσιος ) :

Κουγιουμτζόγλου, Καρτσαμπάς στο 89′ Σαββίδης, Κακατάτσιος, Δαραής, Κοσμίδης,  Τσολακίδης, Μπουρανής, Χατζηδίμπας, Κόλα στο 87′ Αβραάμ, Παρδάλης στο 89′ Μπουντάνι, Τασιώνας στο 70′ Καπετάνος,.

ΑΕ Περίστασης ( Στέφανος Ταβουκτσής )  :

Γαβριηλίδης,  Μαχαιρίδης, Γεροντιδης, Κολαξίδης   Παπαδόπουλος στο 46′ Παπαδημητρίου, Κουσουρής,

Χατζηθεωρίδης,  Πολυχρονιάδης στο 81′ Κάλτσο, Σπυρλίδης στο 58′ Κατσαμάγκας,   Αποστολίδης, Κουτσουπέας στο 30′ Γκουνέλας .

Φωτό απο τον αγώνα :

1 ) : Ο Αιγινιακός

2 ) : Η ΑΕ Περίστασης

3 ) : Οι αρχηγοί των δύο ομάδων και το Διαιτητικό τρίο .

4 ) :  Ο Βασίλης Χατζηδίμπας ( αριστερά ) και ο Μιχάλης Τσολακίδης από του πρωταγωνιστές της νίκης του Αιγινιακού κόντρα στην Περίσταση .

5 ) : Ο Ποδοσφαιριστής του Αιγινιακού Τάσος Μπουρανής, μετά το ποδόσφαιρο και στο μπάσκετ .

Παρακολουθεί το βραδυ, με την αραβαωνιστικιά του Κάτια στο ΔΑΚ Αιγινίου τον αγώνα της Α’ κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ Αιγινιακού- ΓΑΣ Αλεξάνδρειας .

6 ) : Γουρλήδες οι “Ποδοσφαιρικοί” Δημήτρης Μιχαηλίδης και Νίκος Μαγούδης στον αγώνα μπάσκετ του ΑΟΚ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΎ με την Αλεξάνδρεια, αφού οι Αιγινιώτες μετριότατο στην εκπνοή του ματσ πήραν την χρυσή νίκη με σκόρ