Αναγέννηση Κολινδρού-Αιγινιακός 0-4

διαφήμιση

“ΧΟΡΕΥΕ”ΣΤΗ ΛΑΣΠΗ ΤΟ ΑΙΓΙΝΙΟ!

Του Γιώργου Καρανικόλα

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι Αναγέννησης Κολινδρού –  Αιγινιακού, αφού οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Ντάμτσιου πέρασαν με εμφατικό τρόπο φέρνοντας … “ντόρτια”, ύστερα από εκπληκτική εμφάνιση κυρίως στο Β’ ημίχρονο, όπου κυριολεκτικά “πέταγαν” στο λασπωμένο τερέν του γηπέδου Κολινδρού, με συνέπεια να οδηγούν τη κούρσα του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, με συγκάτοικο τον Πλαταμώνα .

Από την αρχή οι Αιγινιώτες έδειξαν τις διαθέσεις τους και εύκολα έφτασαν στην τελική επικράτηση, πετυχαίνοντας 4 γκόλ ( ένα στο α’ μέρος και τρία στην επανάληψη ), που μέτρησαν, 2 τέρματα, που τους ακυρώθηκαν κακώς, ενώ είχαν και ένα δοκάρι .

Στην επανάληψη μάλιστα “ζωγράφιζαν” στο … βούρκο και έθελξαν με τον τρόπο ανάπτυξης του παιχνιδιού τους.

Στο 28′ ο Παρδάλης ολομόναχος, έπειτα πο γύρισμα του Τασιώνα έστειλε τη μπαλλα μόλις άουτ χάνοντας την ευκαιρία του αγώνα .

Στο 39′ ο Κοσμίδης έπιασε την κεφαλιά, μετά απο κόρνερ του Μπουρανή, απέκρουσε ο γκολκίπερ Μυλωνάς και ο καραδοκών Ιωακείμ Δαραής με δυνατό σούτ άνοιξε το σκόρ .

Στο 42′ Ο Τασιώνας με προβολή σημείωσε γκόλ, που ο επόπτης Τ. Ασλανίδης ανακάλυψε επιθετικό φάουλ και το ακύρωσε .

Στο 47′ ο Βασίλης Χατζηδίμπας με προσωπική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά και από κοντά έκανε το 0 – 2 .

Στο 58′ ο Σαββίδης σούταρε ο γκολκίπερ του Κολινδρού απέκρουσε και ο 16χρόνος Κώστας Τασιώνας εξ επαφής έγραψε

το 0 – 3 .

Στο 79′ ο Παρδαλης σε φάση διαρκείας έγινε τελευταίος αποδέκτης της μπάλλας και  με πλασσέ διαμόρφωσε το τελικό

0 – 4 .

Στο 81′ ο Κίτσα Γ. από ευνοϊκή θέση νικήθηκε από τον γκολκίπερ του Αιγινιακού Κουγιουμτζόγλου .

Στο 85′ ο Αβραάμ έφυγε από κανονική θέση  και με συρτό γωνιακό  σουτ πέτυχε τέρμα, ο Βοηθός Διαιτητή κ. Κωτούλας σημείωσε οφ σαίντ, που μόνο αυτός είδε και το γκολ δεν μέτρησε .

Aiginiakos 1 1
Aiginiakos 2 1
Aiginiakos 3

Τέλος στο 88′ δυνατό σουτ του Κόλα βρήκε το κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

Διαιτητής ο. Σαλτσίδης και βοηθοί Διαιτητές οι κ.κ. Ασλανίδης και Κωστούλας .

Οι συνθέσεις :

Αναγέννηση ( Γιώργος Μαντζουράκης ) :

Μυλωνάς,  Μελλιόπουλος στο 78 Μαστοροτάσιος, Κιοσσές στο 55” Λουτζανιώτης, Κίτσα  Ν., Καραγκιοζόπουλος, Τσιάμης, Καμπερίδης,  Πατατούκας  στο 78′ Πάσχου, Γλυκός στο 55′ Κίτσα Γ., Παναγιωτίδης στο 84′ Πάσχος , Μπουρδάνος .

Αιγινιακός  ( Γιώργος Ντάμτσιος ) : Κουγιουμτζόγλου, Καρτσαμπάς στο 84′ Μπουντάνι  Κακατάτσιος,  Δαραής, Κοσμίδης, Μπουρανής, Τασιώνας στο 84′ Εμμανουηλίδης, Τσολακίδης στο 78′ Ορφανίδης,  Παρδάλης, Χατζηδίμπας στο 78′ Αβραάμ,  Σαββίδης στο 68′ Κόλα .

Στις φωτό :

1 ) : Οι σκόρερς του  Αιγινιακού Κώστας Τασιώνας και Ραφαήλ Παρδάλης.

2 ) : Ο Βασίλης Χατζηδίμπας σκόρερ του δεύτερου τέρματος και ηγέτη των Αιγινιωτών .

3 ) : Ο πάγκος των κυανολεύκων, με πολλά “καράτια…εμπειρίας” στον Κολινδρό  από αριστερά Γιάννης Ορφανίδης,  Νίκος Παππάς, Λάντι Κόλα και Γιώτης Γιαζιτζόγλου .